home
call
beauty
صفحه خانگیآرشیو اخبارآزادراه تهران ـ شمال؛ 17 سال بعد
آزادراه تهران ـ شمال؛ 17 سال بعد
آزادراه تهران ـ شمال؛ 17 سال بعد

آزادراه تهران ـ شمال؛ 17 سال بعد...
دوبـاره دسـتـمـان در حـنـا بـاقـی مـانـد؟
پیمانکاران انصراف می‌دهند یا کنار گذاشته می‌شوند؟
ISNAچینی‌های جدید هم نمی‌سازند ... فرانسوی‌های جدید هم سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.... کارگروه‌ ویژه تشکیل شده است.....
آزادراه تهران ـ شمال هفدهمین سال آغاز ساخت خود را درحالی می‌گذارند که کمتر از 10 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و هنوز سرمایه‌گذاران و پیمانکاران آن مشخص نیستند؛ به چه دلیلی هر سرمایه‌گذار و پیمانکاری در این پروژه پا می‌گذارد چندی بعد انصراف می‌دهد یا کنار گذاشته می‌شود؟ و آیا با این روند می‌توان به افتتاح این پروژه تاثیرگذار و مهم ملی امیدوار بود؟
به گزارش خبرنگار راه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هر چند وزیر فعلی راه و ترابری از ابتدای وزارت خود تاکید دارد با آمدنش آزادراه تهران ـ شمال زنده شده و هر بار وعده مشخص شدن تکلیف آن نیز داده می‌شود، اما... البته شاید وی حق دارد؛ چراکه حدود هشت سال روند اجرای آن تعطیل بوده و الان در این حد که نامی از آن برده می‌شود زنده شده، اما به مثابه آدمی است که در کما به سر می‌برد و هیچ یک از اعضایش فعال نیستند.
مطالعات احداث این آزادراه برای نخستین بار با وعده پنج ساله برای ساخت در سال 1356 به تصویب رسید و هزینه آن طبق نظر فرانسوی‌هایی که داوطلب اجرای آن بودند تا پایان زمان 10 ساله پس از بهره‌برداری حدود 750 میلیارد ریال برآورد شده بود اما نهایتا کلنگ آن در سال 1375 به زمین خورد و قرارداد مشارکت با بنیاد مستضعفان با برآورد دو هزار و 500 میلیارد ریال و سهم‌الشرکه وزارت راه به مبلغ 150 میلیارد ریال به صورت مقطوع جهت تملک اراضی به وسیله دولت و بقیه تعهدات و هزینه‌های تکمیل و بهره‌برداری توسط بنیاد منعقد شد.
اما گره‌ها و مشکلات متعدد همچنان ساخت و عملیات این پروژه را متوقف کرد و به سال 82 کشاند؛ به‌طوریکه در سال 82 قرارداد ساخت منطقه یک این آزادراه با یک شرکت چینی به مبلغ 245 میلیون دلار منعقد شد اما به دلیل بروز مشکل در باز کردن LC توسط ایران، نارضایتی از مدیریت شرکت چینی، تملک اراضی، موافقت بیمه چین و بسیاری از عوامل دیگر به تعویق افتاد و عملا اعتبار اسنادی آن تا اواخر سال 85 باز نشده بود که به دلیل گذشت مدت زمان طولانی و مقطوع بودن قرارداد پیمانکاران چینی خواستار تغییر و افزایش قیمت تا 790 میلیون دلار شدند که سال گذشته با 400 میلیون دلار و شرکت جدید چینی مجددا قرارداد منعقد و مقرر شد به مدت سه سال منطقه یک این آزادراه به طول 32 کیلومتر (کن تا دوآب شهرستانک) تحویل داده شود.
در این میان حمید بهبهانی - وزیر راه و ترابری - در اولین روز کاری خود در دولت دهم با تاکید بر اینکه عملیات ساخت این پروژه متوقف نشده و در حال انجام است، تصریح کرد: حفر تونل‌ها و ساخت پل‌های پروژه آزادراه تهران ـ شمال را به عنوان دو اولویت کاری از چینی‌ها درخواست کردم که اگر چینی‌ها قهر کردند عملیات سخت پروژه (حفر تونل و ساخت پل‌ها) انجام شده باشد؛ چراکه در راهسازی مشکلی نداریم و ساخت راه را خودمان هم می‌توانیم انجام دهیم.
وی تصریح کرد: به علت گرفتاری‌هایی که بیرون از کشور برای ما به وجود آورده‌اند آوردن اعتبار به داخل کشور مشکلاتی دارد اما چینی‌ها علیرغم اینکه پول ندارند کارشان را شروع کرده‌اند.
هر چند وزیر راه و ترابری پیش‌بینی انصراف یا قهر کردن پیمانکاران و سرمایه‌گذاران را کرده بود و از آنها درخواست کرده که حداقل پل‌ها و تونل‌ها را بسازند تا دوباره دستمان در حنا باقی نماند اما بازهم ...
50 درصد سرمایه‌گذاری ساخت قطعه یک این آزادراه از سوی فرانسوی‌ها و 50 درصدی از سوی چینی‌ها باید تامین می‌شد که چند روز اخیر درحالی از کنار گذاشتن فرانسوی‌ها از مشارکت در ساخت آزادراه تهران ـ شمال خبر داده شد که فرانسوی‌ها اعلام کردند به علت عدم تامین خواسته‌هایشان از مشارکت در این پروژه انصراف داده‌اند!
وزیر راه در این زمینه از اعلام آمادگی چینی‌ها برای جایگزینی فرانسوی‌ها خبر داد و گفت: جایگزینی سرمایه‌گذار جدید مقداری زمان‌بر است.
این در حالیست که هم‌اکنون گویا چین برای تامین اعتبار50 درصدی متعهد شده خود با مشکل مواجه شده و پروژه به کندی حرکت می‌کند و قرار است به محض انتقال سرمایه از چین نیروهای فعال این آزادراه از حدود 200 نفر به هزار نفر برسد.
از سوی دیگر وزیر راه و ترابری معتقد است: اگر به شرکت‌های داخلی بها دهیم از نظر فنی هیچ نقصی نداریم و هم‌اکنون از نظر فنی، کوهستانی، طول تونل‌ها و ... آزادراه‌های مشابهی با تهران ـ شمال وجود دارد که توسط شرکت سرمایه‌گذار ایرانی بدون هیچگونه دغدغه و ناراحتی در حال اجراست همچون ساوه ـ‌ همدان و آزادراه خرم‌آباد - پل زال
جای سوال است چرا در این پروژه از آنها استفاده نمی‌شود؟ آیا آنها تمایلی به دخالت در این پروژه ندارند و از سرمایه‌گذاری در آن می‌هراسند یا دلایل دیگری وجود دارد؟!
امید است با تشکیل کارگروه ویژه در دولت که وزرای راه، مسکن، جهاد کشاورزی، دادگستری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست عضو آن هستند اجرای این پروژه تسریع یابد و رویای بهره‌برداری از آن محقق شود.

منبع : ایسنا
pay